חדשות

הצעת חוק: רופא שנחשד בפגיעה במטופל לא יוכל להמשיך בעבודתו

מטרת הצעת החוק היא להטיל על רופאים סנקציות בהתאם לפגיעה ולמנוע מצב קיים לפיו רופא שנחשד ואף הורשע בפגיעה במטופל, לרבות פגיעה מינית, יכול להמשיך ולטפל בחולים

מעצר רופא. אילוסטרציה

הצעה לתיקון פקודת הרופאים במטרה למנוע מצב הקיים כיום, לפיו רופא שנחשד בפגיעה במטופל או מטופלת – לרבות פגיעה מינית ואף הרשעה – יכול להמשיך ולטפל בחולים ללא סנקציות. ההצעה אמורה לעלות היום (ד') להצבעה בקריאה טרומית בכנסת. היוזמה באה מצד ח"כ ענבר בזק (יש עתיד).

במצב הקיים עתה, גם כשרשיונו של רופא שהורשע מותלה, ההתליה לפעמים היא לתקופה מוגבלת, בין כמה חודשים לשנים ספורות, ועלולה להסתיים עוד לפני שחרורו מהכלא, כך שלאחר המאסר הוא יכול לחזור לעבודתו כרופא ללא מגבלה. מטרת החקיקה: לאפשר להטיל על רופאים סנקציות בהתאם לפגיעה.

ח"כ בזק מסרה כי הגיעו אליה עדויות מנשים שסיפרו על פגיעה מצד רופאים במהלך הטיפול הרפואי. "נחרדתי לגלות שגם אחרי שהרופא הורשע ותלויות ועומדות נגדו תלונות נוספות, הוא ממשיך לראות מטופלות. גם רופאי ילדים שהורשעו בהחזקת חומרים פדופילים יכולים להמשיך ולטפל בילדים ללא מגבלה".

לפי נתונים שפורסמו לפני כחודש, בשנים 2021-2017 הוגשו למשרד הבריאות 133 תלונות של מטופלות ומטופלות כנגד רופאים ואנשי מקצוע אחרים במערכת הבריאות על פגיעות מיניות. בפרק הזמן הזה, רק רשיון אחד של רופא נשלל ו-20 מהתלונות נותרו עדיין פתוחות. משרד הבריאות התחייב לפרסם חוזר מנכ"ל למניעת הטרדות מיניות בין מטפל למטופל.

יעל שרר, מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית, מסרה: "היום, כשמתקבלת תלונה נגד רופא שהטריד מינית מטופלת, נפתח הליך בירור ארוך במהלכו הרופא רשאי להמשיך ולעבוד כרגיל. בסוף של התהליך הנ"ל, כאשר משרד הבריאות אמור להטיל סנקציות על הרופא הפוגע, יש בידיו רק ארבע אפשרויות: נזיפה, התראה, התליית רשיון הרופא לחצי שנה או ביטול הרשיון לצמיתות. סנקציות אלו לא מכסות את הקשת הרחבה של פגיעות ולא מאפשרות להטיל עונש מידתי המתאים לכל מקרה".

נושאים קשורים:  פגיעה מינית,  התליית רשיון רופא,  פגיעה במטופל,  הצעת חוק,  פקודת הרופאים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
01.12.2021, 20:01

בל נשכח שהרישיון לעסוק ברפואה היחיד שהותלה , הוא של מסית לאי התחסנות .
קרי המערכת רואה בעין חמורה לאין שיעור הסתה להמנעות מחיסון ( בעיצומה של מגיפה כמובן ) לעומת הנזקים המתמשכים שנגרמים מפגיעות מיניות של רופאים .
חומר למחשבה .

אנונימי/ת
01.12.2021, 22:13

לאמיר זו אין קשר למציאות ולעובדות...

אנונימי/ת
02.12.2021, 02:26

אז עכשיו כל תלונת שוא תשלול מרופא לעבוד?! הליכים משפטיים כאלה יכולים לקחת שנים!
טירוף מוחלט!
מה עם חזקת החפות?
לא ראיתי שבמקצועות אחרים ככה \'מחמירים\'
מנתוני משרד המשפטים בין 80-90% מהתלונות חסרות בסיס עובדתי, שלא לומר עלילת דם.
הזוי מה שעושים לרופאים ואנחנו ממשיכים לשתוק...

טירוף מערכות ושוב נגד רופאים. מהיום, כל רופא שמישהי תתלונן שהוא ״נגע לה״, מאבד את עולמו בלי כל יכולת להתגונן. ואם כבר, למה לא להכליל גם עורכי דין? עובדים סוציאליים? חברי כנסת? שוטרים?

אנונימי/ת
02.12.2021, 08:04

צודק!

אנונימי/ת
02.12.2021, 08:08

בין התליה לחצי שנה ושלילה לצמיתות יש מרווח גדול שמדי פעם נעשה בו שימוש.

אנונימי/ת
02.12.2021, 14:11

בגלל תלונות שווא של מטופלות נגד רופאים מומלץ לתלות במרפאה שלט האומר כי המקום מצולם והשיחה מוקלטת. התנהגות הרופא והמטופל/ת תשתנה לטובה