COVID-19 בעולם

מחלוקת על הקרדיט בפטנט לחיסון בין מודרנה לבין מכוני הבריאות של ארה"ב

מודרנה שהודיעה ביולי האחרון למשרד הפטנטים של ארה"ב על כוונתה להגיש בקשה לאישור פטנט, השמיטה מהודעה זאת את שמותיהם של שלושת המדענים מה-NIH שעבדו על החיסון

תרכיב החיסון של חברת מודרנה. מועמד בסל התרופות. צילום: שאטרסטוק

רשויות הבריאות בצרפת פרסמו אתמול (ג') הודעה לפיה הם ממליצים לבני 30 ומטה שלא להתחסן בתרכיב מודרנה כנגד קורונה בעקבות מחקר שנעשה במדינה זאת והעלה ממצאים להופעת דלקת שריר הלב בקרב מי שהתחסן 7 ימים לאחר קבלת החיסון. אף כי מדובר בתופעת לוואי מאד נדירה, צוין בהודעת הרשויות בצרפת, בכל זאת מומלץ להימנע מקבלת תרכיב מודרנה. לעומת זאת לא ניתנה המלצה כזאת לגבי תרכיב פייזר – למרות ששניהם מבוססים על טכנולוגיית ה-mRNA.

סוגיית הדלקת בשריר הלב בעקבות מתן החיסון עלתה גם בישראל, אבל המחקרים שנעשו כאן הביאו את הרופאים והחוקרים למסקנה שלמרות הסיכון המאוד נדיר לתופעה הזאת, ההמלצה היא להתחסן. בצרפת הגישה אחרת. קבוצת חוקרים עצמאית בשם Epi-Phar העוסקת בבחינת בטיחות תרופות וחיסונים בצרפת ערכה את המחקר, וממצאיו שכנעו את רשויות הבריאות הממשלתיות.

במחקר הצרפתי שנעשה בקרב בני 50-12 שאושפזו עקב הדלקת בשריר הלב, 7 ימים לאחר קבלת החיסון נמצא שיעור של 132 ל-1 מיליון מקרים בקרב גברים ו-37 ל-1 מיליון בקרב נשים מתחת לגיל 30. לעומת זאת בקרב מקבלי תרכיב פייזר שיעור האירועים היה בכמעט 80% פחות – 27 ל-1 מיליון בקרב גברים.

הבוקר דיווחה סוכנות רויטרס כי גם הוועדה לחיסונים בגרמניה המליצה לצעירים מתחת לגיל 30 להתחסן נגד הקורונה, באמצעות תרכיב פייזר בלבד. כמו בצרפת על פי נתונים שהוצגו בוועדה, מספר המקרים של הפרעות בקצב הלב ודלקת בשריר הלב בעקבות קבלת החיסון הם הנמוכים ביותר בקרב צעירים, בניגוד לנתונים מקבילים ממודרנה. הוועדה אף המליצה לנשים בהריון, ללא קשר לגילן, לקבל את מנות החיסון של פייזר בלבד.

אלא שבכך לא הסתיימו "צרותיה" של מודרנה. הבוקר (ד') דווח בתקשורת בארה"ב כי החברה ומכוני הבריאות של ארה"ב (NIH) "נקלעו למחלוקת מרה על למי הקרדיט על המצאת הרכיב המרכזי שבחיסון מודרנה" וכן על הפטנט עליו. לעימות זה, צוין ב"ניו יורק טיימס" ובעוד כלי תקשורת, עלולות להיות השלכות רחבות על הפצת החיסונים ברחבי ארה"ב וגם בשאר העולם, וכן למיליארדי דולרים של רווחים עתידים שהחברה יחד עם ה-NIH ציפו לראות.

התרכיב נולד בעקבות שיתוף הפעולה בין מודרנה ל-NIH – סוכנות המחקר הביו-רפואית של הממשל האמריקני – שהחל לפני 4 שנים. לאחר שהוחל בהפצתו ושיווקו כאשר נמסר שהוא יעיל מאד כנגד המחלה וההידבקות, החל ה-NIH לקרוא לחיסון הזה "תרכיב חיסון של NIH ומודרנה כנגד קוביד-19".

ה-NIH טוענת ששלושה ממדעניה ממרכז המחקר לחיסונים שלה – ד"ר ג'ון מסקולה, מנהל המרכז, ד"ר בארני גרהאם שפרש באחרונה וד"ר קיזמיקה קורבט, כיום בהרווארד, עבדו יחד עם אנשי מודרנה ויצרו את "הרצף הגנטי" שמאיץ את פעולת תרכיב החיסון ליצור תגובה חיסונים. לכן עלתה הדרישה ששמותיהם יופיעו בבקשה לאישור פטנט על התרכיב. אלא שמודרנה שהודיעה ביולי האחרון למשרד הפטנטים של ארה"ב על כוונתה להגיש בקשה לאישור פטנט, השמיטה מהודעה זאת את שמותיהם של שלושה המדענים. היא טוענת שהוסכם על דעת כל הצדדים שאישים אלו לא היו מעורבים בהמצאת הרכיב המרכזי שבתרכיב החיסון ועניין זה לא היה שנוי במחלוקת. לעומת זאת בבקשה הרשמית לקבלת הפטנט הופיעו שמות של כמה מחברי צוות המחקר של מודרנה.

עתה מסתבר כי מודרנה ו-NIH קיימו במשך שנה שיחות ביניהם כיצד ליישב את המחלוקת, אבל ההודעה המוקדמת שהעבירה מודרנה למשרד הפטנטים הפתיעה את הנהגת ה-NIH. בשלב זה עדיין לא ברור מתי יינתן אישור-פטנט רשמי אבל שני הגופים יידרשו לפני כן לפתור את המחלוקת ביניהם כתנאי למתן הפטנט. יתכן שהסוגייה הזאת אף תגיע לבית המשפט.

מודרנה, שעד כה לא הביאה לשוק שום חיסון אחר, יצרה בקרב הרשויות בארה"ב "תיסכול" על כך שהחברה מפגינה "מאמצים מוגבלים" כדי להביא את החיסונים שלה גם למדינות העניות. נושא רגיש מבחינת הממשל האמריקני. מודרנה קיבלה כמעט 10 מיליארד דולר מהממשל לשם פיתוח התרכיב - כספי משלם המיסים כך הוגדר המענק. החברה הודיעה שהיקף העסקות שלה בכל הנוגע להבאת החיסונים לשוק העולמי יגיע עד סוף 2022 לשווי של 35 מיליארד דולר.

דוברת מודרנה הגיבה: "הייתה הסכמה בינינו לחלקם של מדעני ה-NIH בתהליך הפיתוח אבל רק מדעני מודרנה הם אלו שעיצבו את התרכיב הסופי".

נושאים קשורים:  חדשות,  חברת מודרנה,  חיסון לקורונה,  NIH,  מגיפת הקורונה
תגובות