מחקרים COVID-19

מחקר ב"איכילוב": ייתכן קשר בין חיסון הקורונה להופעת אובאיטיס

פרופ׳ זוהר חבוט-וילנר ממערך העיניים ב"איכילוב", מובילת המחקר: "הממצא החשוב ביותר שקשר בין החיסון להופעת האובאיטיס, לרוב כמחלה קלה, הינו הזמן הקצר להופעת המחלה לאחר החיסון"

פרופ׳ זוהר חבוט-וילנר, מנהלת השירות לאובאיטיס במערך העיניים ב"איכילוב". "יש לפנות לבדיקת עיניים במידה שחלות תופעות עיניות לאחר החיסון". צילום: מירי גטניו

מחקר ישראלי רב מרכזי באיכילוב מצא שייתכן קשר בין חיסון הקורונה להופעת אובאיטיס, לרוב כמחלה קלה. בעקבות תוצאות המחקר החוקרים ממליצים לתת את שתי מנות החיסון לחולים עם או ללא רקע של מחלת אובאיטיס, ובמקרה של הופעת תלונות עיניות לאחר החיסון, לגשת לבדיקת עיניים. העבודה התקבלה לפרסום בכתב העת לרפואת עיניים RETINA.

פרופ׳ זוהר חבוט-וילנר, מנהלת השירות לאובאיטיס, מחלות דלקתיות של העין ורופאת רשתית בכירה במערך העיניים ב"איכילוב", שיזמה את המחקר, מסבירה: ״אובאיטיס היא מחלה דלקתית תוך עינית שעלולה לערב את מקטעי העין השונים. הסיבות לאובאיטיס מגוונות ובעבר תוארו מקרים לאחר קבלת חיסונים שונים".

בעבודה נכללו 21 מטופלים (23 עיניים) שפיתחו אובאיטיס קדמית (21 עיניים) ואובאיטיס אחורית מסוג (MEWDS) Multiple Evanescent White Dot Syndrome (2 עיניים). כל החולים שנכללו במחקר קיבלו את  שתי מנות החיסון של "פייזר" וכולם עמדו בקריטריוני ה-WHO והקריטריון על שם Naranjo הקושרים בין הופעת אובאיטיס לתרופות.

הממצא החשוב ביותר שקשר בין החיסון להופעת האובאיטיס הינו הזמן הקצר להופעת המחלה לאחר החיסון: שמונה עיניים פיתחו אובאיטיס קדמית בטווח זמן של יום אחד ל-14 ימים לאחר החיסון הראשון ויתר העיניים פיתחו את המחלה בטווח זמן של יום אחד לחודש ימים לאחר החיסון השני. טווח זמנים זה מתאים לדיווחים אחרים אודות אובאיטיס לאחר חיסונים שונים.

בשמונה מתוך 21 מקרי האובאיטיס הקדמית מדובר היה באובאיטיס קדמית חוזרת, אשר לא היתה פעילה זמן רב והתלקחה לאחר החיסון. בחולים אשר היו להם מחלות רקע אחרות הקשורות באובאיטיס, הן לא היו פעילות וכן לא חל שינוי בטיפול התרופתי של החולים לפחות חצי שנה טרם החיסון. מרבית המקרים היו קלים והגיבו מצוין לטיפול התרופתי המקובל באובאיטיס קדמית שכלל טיפות ומשחת עיניים המכילות סטרואידים וטיפות עיניים להרחבת האישון. מקרי ה-MEWDS כמקובל לא טופלו. רק מקרה אחד החמיר לאחר קבלת החיסון השני ותחת טיפול מתאים המחלה חלפה. בבדיקה בסוף תקופת המעקב נמצא שבכל העיניים המחלה חלפה וחדות הראייה השתפרה.

לדברי פרופ׳ חבוט-וילנר: ״למחקר חשיבות רבה מאוד. הוא מספק לראשונה מידע רב ערך בדבר בטיחות החיסון בקרב חולים עם או ללא רקע של אובאיטיס ומעודד את קבלת שתי מנות החיסון גם באילו שהופיעה להם אובאיטיס לאחר מנת החיסון הראשונה, תוך דגש על פנייה לבדיקת עיניים במידה שחלות תופעות עיניות לאחר החיסון״.

נושאים קשורים:  מחקר ישראלי,  קורונה,  חיסון לקורונה,  חדשות,  אובאיטיס,  תופעות לוואי,  פרופ׳ זוהר חבוט-וילנר,  איכילוב
תגובות
11.08.2021, 02:04

ראוי להביא זאת בחשבון:

https://fb.watch/7i1zb-jzLU/