COVID-19 בישראל

רוה"מ בנט: "המסיכות הן ההגנה היעילה ביותר מול מגיפת הדלתא"

המשטרה תגביר את האכיפה על עטיית מסיכות במקומות ציבוריים סגורים ונגד מפרי בידוד | שרת החינוך שאשא-ביטון קראה להדיח מתפקידה את ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אלרעי-פרייס

ראש הממשלה נפתלי בנט. "מתוך 105 שמתו מקורונה בשבוע האחרון, 103 לא היו מחוסנים ". צילום: נועם ריבקין פנאטון/ פלאש 90

בהמשך לדיונים שקיימו שרי קבינט הקורונה, הודיע הבוקר (ה') השר לביטחון הפנים עומר בר-לב כי מינה את תא"ל (מיל.) עמוס בן אברהם כממונה על אכיפת תקנות הקורונה, וזאת לאחר שהשרים החליטו להעביר את האחריות בנושאי האכיפה לידי המשטרה.

בן אברהם, יחד עם השר בר-לב ומנכ"ל משרדו תומר לוטן, יעמוד בראש מטה שירכז את כלל פעילויות האכיפה. ניתן אישור להשתמש לשם מבצע זה במגוון טכנולוגיות מתקדמות. תא"ל במיל' בן אברהם היה בעבר מפקד סיירת מטכ"ל, מפקד עוצבה, מפקד מפקדת כוחות אוויר מיוחדים, מפקד בה"ד 1 וגם עמד בראש המכללה הבין-זרועית לפיקוד ומטה.

מהבוקר מתחילה המשטרה באכיפת חובת עטיית המסיכות במקומות ציבוריים סגורים ובשלב ראשון תתמקד פעולה זאת בעיקר הקניונים. כמו כן, באחריות המשטרה גם לבדוק את חובת הבידוד המוטלת מעתה על כל השבים מחו"ל כדי לאתר מפרי בידוד.

אחד החששות שהוצגו בדיוני השרים: החל מהשבוע הבא, כלומר אחרי ט' באב, תתחדש "עונת החתונות" ובעקבות האירועים שיעורי ההדבקה בנגיף ונתוני התחלואה עלולים לעלות. לפי דיווח של משה נוסבאום אמש בחדשות ערוץ 12 עלתה אף אפשרות להטיל סגר בראש השנה אם יתברר שהציבור לא מקפיד על ההנחיות.

אתמול, במסיבת עיתונאים שקיים ראש הממשלה נפתלי בנט יחד עם שר הבריאות ניצן הורוביץ, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש וראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס, חזר בנט וקרא לציבור להישמע להנחיות ולשתף פעולה עם כל הגורמים המקצועיים העוסקים במאבק בנגיף הקורונה: "אנחנו רוצים", אמר, "לתת הזדמנות לדרך פעולה אחרת אבל זקוקים לאמון הציבור. הכוונה היא שיתוף פעולה ורתימת הציבור למשימה, להציג את מצב הדברים כמו שהם.

"יש שתי אפשרויות: או להמשיך ולהיות אדישים, להגיד שהקורונה היא הבעיה של הממשלה ואז תזנק התחלואה ונגיע לסגר; או שהציבור כולו, כל אחד-ואחד, ייקח אחריות. אנחנו יכולים בתוך חמישה שבועות לנצח את המגיפה אבל זה תלוי רק בנו. אם כך ייעשה, יימנע אפילו יום אחד של סגר".

עוד אמר ראש הממשלה בנט: "ננסה דרך פעולה אחרת - יותר שקיפות ופחות סגרים. במקום לומר מה סוגרים, נבדוק איך אפשר להמשיך ולהפעיל מה שניתן באופן פתוח. החיסונים עשו עבודה טובה מול הנגיף המקורי. הם הוציאו אותנו מהגל השלישי של המגיפה אבל ידענו לאורך כל הדרך שבמגיפות מתפתחות גם מוטציות. זה מה שקרה וזה מה שקורה עתה. התפתח זן הדלתא שמקורו בהודו השוטף עתה את כל העולם. להערכתנו, עכשיו זו רק ההתחלה. בעוד כמה ימים כל העולם יימצא בעיצומו של המאבק בגירסה הזאת. יותר ויותר מדינות יהיו 'אדומות'.

"המוטציה הזאת חדרה לישראל בסוף מארס ובמהלך אפריל-מאי דגרה כאן והתפתחה. הפירצה בנתב"ג היא המקור לעלייה בתחלואה הזאת. עד לפני כמה שבועות כל ישראלי יכול היה לעלות על מטוס ולכל מדינה, בכלל זה 'אדומה' ומלאה במוטציות וזנים של הנגיף. הרבה מאוד ישראלים טסו באופן חופשי לערים הכי אדומות בעולם. אף אחד לא עצר את זה. התהוותה אוטוסטרדה פתוחה לרווחה לנגיפים. ההזנחה החמורה הזאת היתה קיימת שנה וחצי".

כן אמר ראש הממשלה: "הפרצה הזו נסתמה. עכשיו ישראלים לא יכולים לעלות על כל מטוס ולא יכולים להגיע למדינה שמוכרזת כבעלת סיכון גבוה ביותר. למעלה מ-100 ישראלים הורדו מטיסות ליעדים כאלה.

"יש עתה עלייה מהירה בתחלואה", הוסיף בנט, "ואם לא נבלום אותה יהיו יותר חולים קשים וגם יותר מתים. יכול להיות שלא תהיה ברירה אלא להכריז על צעדים קשים, אבל כליאת אנשים בבית זה הצעד האחרון.  לשם כך נדרש שיתוף הפעולה עם כלל הציבור".

בנט שב והדגיש: "מרגע זה כולם עוטים מסיכות במקומות הסגורים, לא מוותרים על זה. זה לא נעים, אבל מחיר אי הנעימות הזאת זעום מול סגרים. המסיכות, כמה שהן פרימיטיביות, מהוות את ההגנה היעילה ביותר מול מגיפת הדלתא ושאר הנגיפים. מעתה זו חובה - על פי החוק. מי שלא יהיה עם מסיכה מסכן את עצמו, משפחתו, עסקים ומעמיד בסיכון גם את פתיחת שנת הלימודים".

הוא גם קרא למי שלא התחסן, "לצאת ולהתחסן כי החיסונים מועילים מאוד, מקטינים את שיעורי ההידבקות. נכון, הם לא מונעים באופן מוחלט אך מצמצמים את חומרת המחלה אצל מי שנדבק. יש גם צורך לשוב ולשמור על ריחוק חברתי במיוחד באירועים ההמוניים: מפסיקים ללחוץ ידיים, להתחבק ולהתנשק".

בנט העריך "בסבירות לא קטנה שמי שיכול להתחסן אך לא התחסן - לא יוכל עוד להיכנס להרבה מאד מקומות ציבוריים אלא אם כן יציג תוצאה שלילית של בדיקת קורונה שעבר סמוך מאוד לרגע כניסתו לאותו מקום או אירוע. יתאפשר בקרוב השימוש בערכת בדיקה עצמית". עוד הודיע ראש הממשלה שיש כוונה לאסור התקהלויות של יותר מ-100 איש והנושא נמצא בדיונים לשם קביעת המתווה הנדרש לכך.

שר הבריאות הורוביץ הוסיף: "המצב הנוכחי איננו רק סיפור ישראלי. הוא כבר בינלאומי. כל מדינה בעולם מתמודדת איתו. זה קורה עתה בארה"ב, באוסטרליה וגם במדינות שנחשבו עד לא מזמן ל'ירוקות'.

"אנחנו פועלים עתה בצורה שקולה ומבלי לייצר פאניקה מיותרת ועושים הכל כדי לשמור על בריאות הציבור במינימום פגיעה באזרחים. בשנה וחצי האחרונות הקורונה ניהלה את החיים שלנו - מעתה אנו משנים מדיניות. הקורונה לא תחלוף במהרה מהעולם - אחרי זן הדלתא עלולים לצוץ זנים נוספים - וצריך יהיה ללמוד לחיות לצידה. תגובש מדיניות המסתכלת קדימה, לטווח רחוק".

הורוביץ ציין שמעתה גם קוצרה תקופת ימי הבידוד לשבוע. כן הודיע רשמית שיש היערכות להנהגת בדיקות קורונה עצמיות.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' אש אמר: "מבחינתנו, יוטלו מגבלות התקהלות בשילוב כללי התו הירוק. ככל שיעלה מספר המאומתים היומי, כנראה שנצטרך להציע צעדים יותר נרחבים. קבינט הקורונה דן לעומק בהמלצות שלנו, אבל יש דעות שונות. המלצנו להפעיל את התו הירוק בצורה מרוככת ושונה מהפעמים הקודמות, אבל הוחלט להמשיך ולהיערך לקראת החמרה במצב".

דרישה להדיח את ד"ר אלרעי-פרייס מתפקידה

בתוך כך דיווח הבוקר נדב איל ב-ynet כי לאחרונה דרשה שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון מראש הממשלה לפעול להחלפת ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אלרעי-פרייס. השרה מרבה בדיוני קבינט הקורונה למתוח ביקורת על התנהלות משרד הבריאות והאשימה את בכיריו בהצגת נתונים לא מדויקים המוטים לטובת החמרה בהגבלות ובעיקר מתחה ביקורת כלפי ד"ר אלרעי-פרייס. בדיווח נמסר כי שר הבריאות הורוביץ הדף את ביקורתה של שרת החינוך והודיע במפורש שד"ר אלרעי -פרייס תמשיך בתפקידה להיות גורם מוביל במאבק בקורונה.

בדיווח גם צוין שבמערכת הבריאות יש הערכה רבה לגישה שנוקטת ד"ר אלרעי-פרייס. "בכירים מציינים כי מהות עבודתה היא להציג את הסיכון הבריאותי לאזרחי ישראל בעוד שתפקידה של הממשלה לשקול אינטרסים שונים ולקבל החלטות בנושא". גם  מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' אש, הגיב לטענות שרת החינוך: "למתוח ביקורת על הדרגים המקצועיים שעושים עבודה נאמנה ובאים עם תזה מקצועית ברורה - זה ממש לא נכון".

נושאים קשורים:  ראש הממשלה נפתלי בנט,  פרופ' נחמן אש,  ד"ר שרון אלרעי פרייס,  יפעת שאשא-ביטון,  חדשות,  19-COVID,  בידוד,  מסיכות,  קורונה
תגובות
15.07.2021, 14:55

אתר מקצועי לא אמור להביא אמרות חכמה של אדם שאין לו מושג במקצוע הרפואה וכל מה שאומר מונע רק מענין פוליטי.

16.07.2021, 11:43

צודק

16.07.2021, 09:14

ומה יגן עלינו מהטמטום?

אנונימי/ת
16.07.2021, 10:05

שמעת .מסכות. לפחות לא רואים אותו. אבל זה יותר טוב משום הגנה.

אנונימי/ת
16.07.2021, 09:37

ד\"ר אלרעי נושאת בתפקיד קשה מאוד, היא שייכת לדרג המקצועי ולא לדרג הפוליטי, עליה להתריע וכל עוד היא עושה עבודתה נאמנה, משקפת מציאות כהוויתה ומספקת הערכות מצב שהן סבירות ואינן מוטות אסור לאיים עליה ובוודאי שלא להדיחה, הדבר הוא בבחינת להכות את השליח. על קבינט הקורונה והדרג הפוליטי לשמוע הערכותיה, לשמוע הערכות דרגים מקצועיים אחרים בתחום הכלכלה, החינוך, הרווחה ועוד לקבל החלטות ולהיות אחראים להן. כבר ראינו מה קורה כשדרגים מקצועיים מנסים לרצות את אדוניהם הפוליטיים.

אנונימי/ת
16.07.2021, 15:32

אלרעי מקצועית ? אתה בטוח ציני ...

אנונימי/ת
16.07.2021, 09:38

שאשא תרדי מהעץ שלילית.אינך רלוונטית להחלטות בנוגע לבריאות הציבור.

16.07.2021, 10:12

אם המסיכות הן ההגנה הטובה ביותר, כדבריו, יש רק מסקנה אחת שמתבקשת מכך. גם הדרג הפוליטי הבכיר הפנים את העובדה שהחיסונים אינם יעילים במניעת תחלואה. ייתכן עדיין שיש להם יעילות מסויימת במניעת תחלואה קשה ולכן יש להם מקום באוכלוסיה שנמצאת בסיכון גבוה במידה והם קיבלו הסבר מלא על התועלת האפשרית מול הסיכונים שעלולים להיות. ברור גם שמתן \"זכויות יתר\" למחוסנים לא תביא לירידה בתחלואה אלא להיפך. צריך להחליט על צעדים ברורים והגיוניים שיאפשרו למי שאינו בסיכון משמעותי לחזור לשגרה וייתנו הגנה אופטימאלית לאלו שנמצאים כרגע בסיכון מוגבר. צריך גם להתחיל לנתב משאבים לטיפול בחולי קורונה בקהילה, לפני שחלה הידרדרות במצבם. יש מספיק הוכחות לכך שטיפול יעיל באמצעים פשוטים וזולים יכול להפחית בצורה משמעותית את כמות החולים שמצבם ידרדר ויזדקקו לתמיכה נשימתית או גרוע מכך.
אני מציעה לכולכם לקרוא ולהכיר את הפרוטוקולים של ה FLLC וקבוצות דומות בעולם. לא פחות חשוב מכך, צריך להתחיל להשקיע משאבים בהבנת המנגנונים שגורמים לפגיעה מהחיסונים כדי שנוכל לדעת איך לטפל בחולים האלה, צריך גם לעודד רופאים שנתקלו במחלות שהופיעו בסמיכות לחיסון לדווח על כך, גם אם זה לא נראה להם קשור.
הגיע הזמן שרופאים יחזרו לעסוק בבריאות על כל היביטיה וישאירו את המבצעים הצבאיים, המלחמות ושדות הקרב לגנרלים.

אנונימי/ת
16.07.2021, 23:05

שוב את?

17.07.2021, 10:57

תודה לכל שנמנע ממסכת-האנונימיות המבישה. תודה לד\"ר הרן על דברי אמת.

אנונימי/ת
17.07.2021, 12:37

ביביזם הוא סוג של הפרעת חשיבה והתנהגות שקיימת גם אצל רופאים. הביביסט לא מושפע מעובדות כמו מיליוני מתים חולים מונשמים וקשים. ההגנה שנתנו החיסונים והביאו לעצירת המגיפה גם לא משפיעה עליהם. אוהדי כדורגל ראו את גמר הגביע האירופי בוומבלי המלא באוהדי כדורגל . זוכרים את התמותה באנגליה ... ? הרן היא ביביסטית אובססיבית (לא קשור לביבי). זכורות האזהרות שלה על פגיעות בשריר ושאר ירקות...

לאור דברים מעליבים שכתבת על רופאה שהזדהתה כאן בשמה מן הראוי שתזדה/י גם. להעליב בהיותך אנונימי/ת זה מעשה לא ראוי בעיניי.

16.07.2021, 11:38

מעניין מה הייתה תגובתה של שרת החנוך אם מנכ״ל משרד הבריאות היה מביע את חוות דעתו על שיפור רמת התלמידים ושינוי שיטות ההוראה בבתי הספר. זו עזות מצח לתבוע הדחת ד״ר אלרעי-פרייס כאשר לשרת החינוך אין בסיס מינימלי להבנת התהליכים הכרוכים בשליטה ובקרת מחלות ומגיפות.
מהיכרותי את משרד הבריאות ואת ראשי מחלקותיו זה עשרות שנים , אני יכול להעיד כי ד״ר אלרעי-פרייס היא מהמעולים שעמדו בראשות תחום בריאות הציבור ועליה להמשיך ולתרום מכישוריה למערכת הבריאות.

אנונימי/ת
16.07.2021, 14:49

השרה שאשא בטון הוכיחה פעם אחר פעם שאינה מבינה דבר וחצי דבר בענייני בריאות וניהול משבר הקורונה. דרישתה הנוכחית לפטר פקידה במשרד הבריאות העושה את עבודתה נאמנה ובצורה מקצועית ראויה לגינוי חמור. יש לשים סוף להתבטאותה בנושא שהיא לא מבינה בו ולשקול ברצינות מרובה את החלפתה וסילוקה מכל משרה ציבורית כעת ובעתיד

אנונימי/ת
16.07.2021, 15:00

ממשלה שלא נמצאת תחת איום מתמיד של מערכת המשפט בהחלט יכולה לתפקד ובעיקר לעשות את המצופה ממנה, לקבל החלטות בהתאם לתמונה הכוללת גם אם זה בניגוד לעמדת אנשי המקצועית.

16.07.2021, 15:34

באמת אנחנו בעידן שאין בו בושה כלל .
שרלטנות רפואית , המלצות חסרות ביסוס , מאמרים מגויסים , ניגוד עניינים .
נראה לי הכי טוב פשוט לבחור בבורלא כראש הממשלה ואין צורך בכל התיווך המצחיק הזה .

אנונימי/ת
17.07.2021, 15:02

טוב שאתה פוליטקאי 😂😂

אנונימי/ת
19.07.2021, 08:14

הוא בעצמו לא מקפיד תמיד על מסיכה במליאה.
יש מקור לכך שמסכות עוזרות?
אשמח שתעשו כתבה על כך באתר