מגזין

הפגה הראשונה שנדבקה בקורונה

פגה שנולדה במשקל 960 גרם בשבוע 26 להריון ומספר ימים אחר כך אומתה כנשאית COVID-19 הציבה בפני הצוות הרפואי אתגר אבחנתי וטיפולי ולצידו צורך לנסח כללי מוגנות חדשים ביחידות לטיפול נמרץ יילודים בבלגיה

צעירה בהריון, שהגיעה לאשפוז בשל טרום-אקלקומיה וכולציטיטיס ובתה הפגה, שנולדת בשבוע 26 ועוד ארבעה ימים ופיתחה מחלת COVID-19 בתוך יומיים, מתוארות בהרחבה בתיאור מקרה שפרסמו ב-Lancet Child Adolesc Health חוקרים מבית החולים האוניברסיטאי St. Luck בבריסל, בלגיה עם שותף מסן פרנסיסקו.

נתוני היולדת בקבלה: חלבון תגובתי C (CRP) 39 מ"ג לליטר, ספירה לבנה (10.96 X 109/L) וטסיות (259 X 109/L) - תקינות. במהלך האשפוז, האם פיתחה תסמונת HELLP (המוליזה, עלייה באנזימי הכבד ותרומבוציטופניה) וקיבלה קורטיקוסטרואידים בהזרקה תוך שרירית. 48 שעות מאוחר יותר וללא סימנים לצירים מוקדמים, נולדת בת במשקל 960 גרם. ציוני אפגר: 5 – בדקה ראשונה, 8 – בדקה חמישית ו-8 בדקה עשירית.

ביום שלאחר הניתוח הקיסרי, האם, שטופלה באנטיביוטיקה, פיתחה חום. CRP עלה ל-85 מ"ג לליטר ובחלוף 24 שעות ל-214 מ"ג לליטר. לאור ממצא חיובי בשתן, הוחלף הטיפול האנטיביוטי ביולדת.

האם שוחררה לביתה חמישה ימים לאחר הלידה, אולם בשל חום מתמשך וקוצר נשימה הופנתה לחדר מיון, שם התברר כי מאז הניתוח הקיסרי (שישה ימים קודם לכן) היא סובלת משיעול.

צילום רנטגן הראה דלקת ריאות דו-צדדית ובדיקת PCR (ביום השביעי לאחר הלידה) אימתה הידבקותה בנגיף SARS-CoV-2. האם לא הורשתה להיכנס לבית החולים ונדרשה להימצא בבידוד בביתה. ראוי לציין כי ליולדת לא היה מגע ידוע כלשהו עם נשא COVID-19 או היסטוריה של נסיעות.

במקביל, התינוקת הפגה אושפזה בטיפול נמרץ יילודים. למרות היציבות הקלינית ו-21% חמצן באוויר הננשף, פיתחה חזה אוויר (pneumothorax) שדרש ניקוז.

כיצד נדבקה הפגה ב-COVID-19? מסקירות, בעיקר מסין, המצוטטות בהרחבה במאמר ניתן לקבוע: על פי כל העדויות הקיימות, אין העברה ורטיקלית של הנגיף מאם לעובר. נשללה גם הדבקה בהנקה

ההזנה שניתנה לה היתה באופן מלא בחלב אם משאיבה שנבדק. בדגימה נשללה נוכחות נגיף SARS-CoV-2. הפגה לא סבלה משלשול או מחוסר סבילות למזון.  ביום 14 הוחזרה להזנה מרכזית.

בצילום חזה: בשבוע הראשון לחייה אין סימן לחדירה (infiltrates) לריאות ובצילום חוזר ביום 17, נמצאו "מסתננים" לא ספציפיים. ביום 21 היתה יציבה, עם נשימה רציפה ולחץ אוויר חיובי: 5 ס"מ, FiO2 21%, וטופלה בקפאין למניעת אפנאה.

קליניקה נוספת: חום - יציבות לפני ואחרי תוצאת בדיקה חיובית ל-COVID-19; ללא אלח הדם. CPR – ביום החמישי לחייה: 5.1 מ"ג לליטר. ספירה לבנה – תקינה בלידה, צנחה ל-3.64 X 109/L ביום החמישי לחייה והתייצבה בהמשך על ערכים נורמליים וכמו גם ספירת טסיות. נשללה צהבת.

אולטרסאונד ראש: ביום רביעי וביום 28 הראה תוצאה תקינה. פונדוסקופיה לאיתור רטינופתיה של פג: זוהה שלב 2.

אימות הידבקות ב-SARS-CoV-2 נעשה באמצעות PCR לדגימות מטוש מהאף והלוע. בדיקה ראשונה בוצעה מיד עם קבלת התוצאה החיובית של האם (יום שביעי לאחר הלידה) והפגה הוכנסה מיידית לבידוד, כאשר הצוות הרפואי והסיעודי נוקט אמצעי זהירות קפדניים.

שבעה ימים לאחר שאומתה כנשאית, בדיקת SARS-CoV-2 עדיין היתה חיובית. 14 יום מאוחר יותר – תוצאת PCR היתה שלילית.

לאור ממצאים אלה החליט הצוות הרפואי שאין צורך בטיפולים ייעודיים נוספים ב-COVID-19. בעת פרסום המאמר הפגה עדיין היתה מאושפזת עד להגיעה למלוא גיל הריון.

כיצד נדבקה הפגה בנגיף הקורונה?

שאלת מפתח היא כיצד נדבקה הפגה ב-COVID-19? מסקירות, בעיקר מסין, המצוטטות בהרחבה במאמר ניתן לקבוע: על פי כל העדויות הקיימות, אין העברה ורטיקלית של הנגיף מאם לעובר. נשללה גם הדבקה בהנקה.

הערכת החוקרים היתה כי הפגה נדבקה בנגיף מאמה, בהדבקה אופקית, נשענת על העובדות הבאות:

  • הפגה טופלה באינקובטור סגור ועל פי כללי הזהירות הנהוגים ביחידה לטיפול נמרץ יילודים.
  • האם ובתה אובחנו עם COVID-19 ב-1.3.2020 - מועד שבו בכל בלגיה היו 250 מקרים מאומתים של COVID-19, מהם שניים בלבד בבית החולים Luck. אחות אחת במחלקה בה אושפזה הפגה נמצאה חיובית ל-COVID-19 יומיים לאחר אימות המחלה באם ובתה. לאחות לא היו תסמינים.
  • האם היתה עטויה במסיכה כירורגית בכל זמן ביקוריה אצל בתה, אך רק מרגע שהתגלה כי היא חולה ב-COVID-19, נאסר עליה להיכנס לבית החולים.
  • כל הצוות המטפל וכן כל היילודים האחרים והוריהם עברו בדיקת אימות לנגיף או נמצאו במעקב 14 ימים.

מקרה הדבקה ראשון זה של פגה ב-COVID-19 הביא לשורה של צעדים מיידיים בבית החולים ובהם: הקמת קבוצות עבודה מקצועיות רב תחומיות שיפעלו בסביבות מבודדות, ניסוח התוויות ופרוטוקולים לניהול מקרים של יילודים הנולדים לאמהות מאומתות ל-COVID-19, נהלי בדיקה של כלל הצוות וההורים הנכנסים לטיפול נמרץ יילודים והנחיות מפורטות בנושא הנקה, מגע ישיר עם היילודים, בידוד מאומתים והעלאת שאלות הדורשות מחקר נוסף.

את נסיונם במקרה ראשון זה הנחילו כותבי המאמר למגבשי המדיניות הרפואית בבלגיה. בהיותה הפגה הראשונה עם COVID-19, מקרה זה הניע פעולה מהירה של גיבוש המלצות וכללי התנהגות במצבים דומים, למניעת הדבקות בטיפול נמרץ יילודים בבלגיה.

מקור:

     Piersigilli F, Carkeek K, Hocq C, et al. COVID-19 in a 26-week preterm neonate. Lancet Child Adolesc Health. 2020;4(6):476-478. doi:10.1016/S2352-4642(20)30140-1

נושאים קשורים:  מגזין,  נאונטולוגיה,  ילדים,  מיילדות,  מחלות זיהומיות,  פג,  לידה,  זיהומים,  נגיף הקורונה,  19-COVID
תגובות